Žijem so psami, či sa mi to páči, alebo nie

Autor: Maria Vadilova | 15.6.2012 o 14:25 | Karma článku: 11,58 | Prečítané:  2060x

Bola som svedkom dosť napätej situácie, aspoň pre mňa, a myslím, že aj pre hlavných aktérov. Na plote školského dvora (lebo brána je dlhšie zvesená, asi neplnila svoj účel) pribudol pred časom veľký nápis aj s patričnou značkou Zákaz vstupu so psom. Je asi až taký veľký, že ho niektorí nešťastnou náhodou prehliadnu a dovedú svojich štvornohých miláčikov do školy, keď si z nej idú vyzdvihnúť tých dvojnohých.

Jeden malý havko takto často čaká pred dverami so svojou paničkou v košíku kočíka nebadane a potichu. No dnes ho vyrušil obrovský pes, síce s obojkom na lane, ale bez náhubku, ktorý si to následne po brechote malého šinul rovno k nemu. Jeho pán v detskom veku ho ledva udržal, lebo malý mu vyskočil v ústrety, čím stiahol za sebou celý kočík, keďže bol oň priviazaný. No comment. Našťastie v kočíku nebolo dieťa. Pani mala problém z dvora odísť, tak sa tí dvaja obšťastňovali vzájomnou hlučnou pozornosťou. A my všetci, niektorí tiež s malými deťmi a plný dvor odchádzajúcich školákov, sme boli aj trochu vystrašení, čo bude, keď sa ten veľký pes pánovi vytrhne z rúk. Veľa nechýbalo.

No na môj údiv, chlapec sa odtrepal z dvora len na nevyhnutný čas, aby uvoľnil cestu malému štekavcovi, a bez zaváhania sa vracal späť. To som už nevydržala a spýtala sa ho, či vie čítať, čo je na tej tabuli. A on vraj: kam mám ísť, aha, po chodníku ide zas pes a môže byť znova problém. A urobil podľa svojho, prešiel celým areálom školy.

Často prežívam chvíle, keď zostanem ticho v úžase, že sa vôbec deje, čo vidím, ani neviem, čo povedať, urobiť. Keby mňa bol v detstve upozornil na niečo cudzí dospelý, spľasnem ako bublina. Ale to je detail. Čo ma na tejto situácii nasrdilo, je fakt, že u nás na Slovensku je to tak. Môžeme byť celí olepení zákazmi a výstrahami, aj tak si každý robí, ako mu vyhovuje, lebo nikto nesleduje, či sa tie zákazy dodržiavajú, a hlavne: málokedy niekto priestupky postihuje. Väčšina ľudí zákazy nedodržuje, kým nad ním nestojí strážca zákona,  a obávam sa, že podaktorí už ani vtedy. A z toho mi je nanič. Nič iné by ma nedokázalo vyhnať z tejto krajiny, ani nezamestnanosť, ani životná úroveň, ani politická situácia, ale fakt, že obyčajný človek dodržiavajúci pravidlá sa nemôže spoľahnúť, že ich budú dodržiavať aj ostatní, a keď nie dobrovoľne, tak sa o to niekto postará. Môžem sa báť psov, môžem obchádzať ich hovienka alebo sa môžem stať jedným z nich a kašľať na práva ostatných. No ja sa do tohto boja kto z koho nemienim zapojiť. Alebo už som nechtiac zapojená?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Súd rozhodol proti Mayovej. Brexit musí schváliť parlament

Odchod Británie z Európskej únie musí odsúhlasiť parlament.

DOMOV

Gašpar podporil konšpirácie, vyvolal pochybnosti o šéfovi polície

Podpis pod vyhlásením by mal Gašpar podľa Kisku vysvetliť.

DOMOV

Lietadlá stáli milióny, no ministri lietajú linkami

Kaliňák hovorí, že každý má slobodný výber, ako bude cestovať.


Už ste čítali?